Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Dni Pola

Aktualności

Dni Pola

Dni Pola

21.05.2020

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zaprasza do zwiedzania pola doświadczalno-wdrożeniowego. W dniach od 15 czerwca do 30 czerwca (włącznie z weekendami) w godzinach od 8 do 14 będzie można indywidualnie oglądać doświadczenia i kolekcje odmian, które są realizowane na naszym polu w sezonie 2019/2020.

W 2020 roku na polu doświadczalno-wdrożeniowym LODR w Końskowoli, zlokalizowanym w Pożogu II prezentowane są doświadczenia i kolekcje odmian podstawowych gatunków roślin rolniczych: zbóż ozimych i jarych, okopowych, oleistych, bobowatych i pastewnych. Realizujemy doświadczenia z techniką siewu, uprawą bezorkową, wsiewkami roślin bobowatych, terminami siewu, normami siewu, nawożeniem i  ochroną roślin. Prezentowane są też doświadczenia ścisłe, ze zbożami i okopowymi, które są elementem krajowej sieci Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego (PDO).
 
Pole rzepaku ozimego. W ramach kolekcji odmian prezentujemy: 6 odmian o różnych cechach użytkowych. Poza oceną wartości użytkowej odmian realizowane są doświadczenia z uprawą bezorkową, z wsiewką koniczyny białej, z bobikiem jako roślina towarzyszącą oraz z różną rozstawą międzyrzędzi.
 
Pole okopowych. W ramach  kolekcji ziemniaków prezentujemy 56 odmian z różnych terminu zbioru: ziemniaki na zbiór bardzo wczesny, wczesny oraz średnio wczesny. Znajdują się również  ziemniaki z przeznaczeniem na frytki, chipsy, do mrożenia oraz przemysłowe. Ponadto znajduje się również kolekcja buraków cukrowych składających się z 6 odmian. Dodatkowo założone są 2 doświadczenia PDO jedno z ziemniakami skrobiowymi - 9 odmian oraz drugie z ziemniakami jadalnymi -9 odmian.
 
Pole zbóż jarych. W ramach kolekcji odmian prezentujemy: 9 odmian pszenicy, 3 pszenżyta, 10 odmian jęczmienia, i 7 odmian owsa . Dodatkowo realizowane jest doświadczenie z trzema terminami siewu w uprawie pszenicy, jęczmienia i owsa.
 
Pole strączkowych. W ramach kolekcji odmianowej prezentujemy 10 odmian grochu siewnego, w tym 7 ogólnoużytkowych (z przeznaczeniem na paszę i konsumpcję) oraz 3 odmiany pastewne (tzw. peluszki). Uprawiany jest także bobik, który reprezentowany jest przez 4 odmiany. Następnie mamy 8 odmian łubinu - w tym 6 łubinu wąskolistnego i dwie łubinu żółtego. Prezentujemy także 1 odmianę wyki siewnej oraz 8 odmian soi. Dodatkowo w soi założono doświadczenie z różnymi terminami siewu tego gatunku.
 
Pole zbóż ozimych. W ramach kolekcji odmian prezentujemy: 29 odmian pszenicy w tym dwie odmiana orkisz,  10 odmian pszenżyta, 7 odmiany żyta, w tym 3 odmiany mieszańcowe oraz 6 odmiany jęczmienia. Poza tym realizowane są doświadczenia: doświadczenie z różną rozstawą międzyrzędzi oraz różnym terminem siewu.
Pole kukurydzy W skład kolekcji kukurydzy wchodzi 10 odmian o różnych klasach wczesności, z przeznaczeniem zarówno ziarnowym jak i kiszonkowym. Dodatkowo w kukurydzy założono doświadczenie z zastosowaniem podczas siewu nawozu startowego.
 
Pole mieszanek na użytki zielone. Prezentowana jest kolekcja mieszanek trawiastych i motylkowo-trawiastych z przeznaczeniem na użytkowanie kośne, pastwiskowe i kośno-pastwiskowe, kolekcja mieszanek poplonowych. Wśród prezentowanych poletek będą te polecane na zasiewy wieloletnie i krótkotrwałe, dwu- trzy- i czteroletnie. Ponadto zaprezentowane będą poletka z różnymi odmianami  lucerny siewnej.  Kolekcja założona wiosną 2018 roku.
 
Kontakt: 661107333 email:kkurus@wodr.konskowola.pl
 
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90