WIELKOŚĆ
Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Ferie z ekonomią w Nasutowie

Aktualności

Ferie z ekonomią w Nasutowie

Ferie z ekonomią w Nasutowie

21.01.2020

W dniach 13-17 stycznia 2020 roku w Szkole Podstawowej im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Nasutowie były realizowane zajęcia z przedsiębiorczości w ramach projektu edukacyjnego FERIE Z EKONOMIĄ. Jest to projekt dedykujący dodatkowe zajęcia z ekonomii i przedsiębiorczości uczniom klas VII i VIII szkół podstawowych z obszarów wiejskich. Głównym organizatorem tego przedsięwzięcia jest Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej przy współpracy z Narodowym Bankiem Polskim.

Celem zajęć jest kształtowanie postaw przedsiębiorczych wśród młodego pokolenia oraz umiejętności planowania własnej ścieżki życiowej. Zajęcia realizowane są głównie w oparciu o gry i zabawy, w okresie ferii zimowych i II semestru roku szkolnego. W projekcie brali udział uczniowie z trzech szkół podstawowych z terenu Naszej Gminy - Nasutowa, Ciecierzyna i Rudki Kozłowieckiej.  Uczestnicy mieli okazje poznać tajniki biznesu pod opieką trenerów: Pani Elżbiety Fim - dyrektora Szkoły Podstawowej w Nasutowie oraz Pana Wojciecha Listosia – studenta UMCS w Lublinie, którzy własnym przykładem przekazywali dobre wzorce, uświadamiając uczniom, że każdy ma szansę studiowania na wymarzonym kierunku, znalezienia dobrej pracy czy założenia własnej firmy. Poza tym uczniowie uczyli się pisania planu biznesowego, uczestniczyli w symulacjach rynkowych, czy ćwiczeniach praktycznych dotyczących barteru, planowania dochodu rodziny,  projektowania własnej firmy oraz wielu innych inspirujących zadaniach.

Zajęcia oprócz formy studyjnej miały również charakter wyjazdowy, m.in. do banku oraz lokalnego przedsiębiorcy. Wizyty te stworzyły możliwość praktycznego zdobycia wiedzy ekonomicznej i poznania zasad wytyczania sobie celu zawodowego.

W czwartek 16 stycznia 2020 roku uczestnicy projektu odwiedzili Usługowy Zakład Fryzjerski „Fryzjer Włoski Joanna Pietrzak, damsko – męski, dziecięcy w Nasutowie”, reprezentowany przez właściciela Panią Joannę Pietrzak. Pani Joanna opowiedziała o zawodzie fryzjera, a także o funkcjonowaniu zakładu fryzjerskiego. Podzieliła się z młodymi ludźmi swoją historią i doświadczeniem, a także zaprezentowała kolejne etapy powstawania fryzur. Pani Joanna jako przedsiębiorca zaszczepiła „ducha walki” wśród uczniów i pokazała, że można pokonać wszelkie trudności w życiu i osiągnąć sukces.

Drugą wizytą były warsztaty w Narodowym Banku Polskim Oddział Okręgowy w Lublinie, które poprowadził Główny Specjalista ds. Komunikacji Społecznej Pan Marek Momot. Podczas tej wizyty młodzi ludzie poznali historię pieniądza, dowiedzieli się, że banki razem z bankiem centralnym tworzą dwuszczeblowy system bankowy oraz to, że bank centralny pełni trzy istotne funkcje w systemie bankowym, czyli  realizuje funkcje banku państwa, banku emisyjnego oraz banku banków.  Jedną z atrakcji w trakcie warsztatów były ćwiczenia w rozpoznawaniu autentyczności banknotów polskich oraz dokumentów typu dowód osobisty czy prawo jazdy. Uczniowie poznali różne metody sprawdzania banknotów, włącznie z wykorzystaniem podczerwieni i ultrafioletu.

Dzięki tym zajęciom uczniowie poznali swoje mocne i słabe strony, doświadczali kiedy być asertywnym, a kiedy korzystniejszy jest kompromis. Udział w projekcie nie tylko poszerzył wiedzę uczniów o treści spoza podstawy programowej, ale także zapewnił atrakcyjną formę spędzania wolnego czasu poprzez naukę i zabawę.

ELŻBIETA FIM

 

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90