Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Sukcesy klubu strzeleckiego GTS...

Aktualności

Sukcesy klubu strzeleckiego GTS Jastrząb Elizówka

Sukcesy klubu strzeleckiego GTS Jastrząb Elizówka

16.03.2020

Dzisiaj, czyli 16.03.2020 r. mija dwa lata od dnia, w którym 19 pasjonatów strzelectwa sportowego, w większości zawodników zrzeszonych w wielu klubach strzeleckich województwa lubelskiego, postanowiło także na terenie Gminy Niemce założyć stowarzyszenie o charakterze strzeleckim, a docelowo klub strzelectwa sportowego. Korzystając z tego małego jubileuszu pragniemy przybliżyć Państwu Gminne Towarzystwo Strzeleckie Jastrząb oraz jego dotychczasową działalność.

Impulsem do podjęcia decyzji o założeniu stowarzyszenia o charakterze strzeleckim była informacja Wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia, o terenie po kopalni piasku będącym w posiadaniu gminy, który można niewielkimi kosztami przekształcić w strzelnicę sportową. Dzięki zaangażowaniu członków nowo powstałego stowarzyszenia, niejednokrotnie poświęcających swój czas i środki finansowe na prace związane z przebudową wyrobiska, jak również nieocenionej pomocy ze strony władz gminy, 15 grudnia 2018 roku odbyło się oficjalne otwarcie Gminnej Strzelnicy Osówka. Do użytku oddane zostały dwie osie strzeleckie: oś 100 metrowa z 20 zadaszonymi stanowiskami strzeleckimi i oś 50 metrowa z 8 zadaszonymi stanowiskami.

Prężna działalność Zarządu oraz członków stowarzyszenia zaowocowała bardzo szybkim rozwojem organizacji strzeleckiej, która w kwietniu 2019 roku została pełnoprawnym członkiem Polskiego Związku Strzelectwa Sportowego otrzymując tym samym licencję klubu sportowego o numerze LK-1367/2019. Jako klub strzelecki, GTS Jastrząb Elizówka w 2019 roku na gminnej strzelnicy zorganizował 9 razy zawody strzeleckie o zasięgu wojewódzkim. Na strzelnicy odbył się także Rodzinny Piknik Strzelecki z okazji Święta Wojska Polskiego, przeznaczony głównie dla osób nie związanych ze środowiskiem strzeleckim, mający na celu popularyzację strzelectwa sportowego oraz promowanie postaw obywatelskich i patriotycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych.  Starsze dzieci i młodzież mogli zupełnie za darmo wziąć udział w amatorskich zawodach strzeleckich. Na stanowiskach wystawowych uczestnicy zapoznali się bliżej z realiami codziennej pracy wojska, policji czy też straży pożarnej, a także ze sprzętem używanym podczas ich służby dla społeczeństwa. Na imprezie pojawiło się blisko 500 osób, w dużej mierze mieszkańców Gminy Niemce.

Rozpoczynając swoją działalność, stowarzyszenie nawiązało współpracę z Wojskami Obrony Terytorialnej, Komendą Wojewódzką Policji w Lublinie, Służbą Więziennictwa w Lublinie jak również Żandarmerią Wojskową z Mińska Mazowieckiego. Środki pozyskane w ubiegłym roku z wynajmu strzelnicy oraz składek swoich członków Zarząd zainwestował w rozbudowę strzelnicy oraz zwiększenie bezpieczeństwa na jej terenie. Powstały dwie nowe osie strzeleckie: oś Trap, na której zainstalowano stały bunkier z maszyną do rzutek i oś 40 metrowa, utworzona przy okazji powiększania wałów zwiększających bezpieczeństwo.

Społeczna praca członków klubu w ubiegłym roku zaowocowała dwoma szkoleniami strzeleckimi zorganizowanymi dla harcerzy z Krasienina. Obecnie instruktorzy z GTS Jastrząb zaplanowali cykl  specjalistycznych szkoleń strzeleckich w ramach zdobywania przez drużynę specjalności obronność.

Klub strzelecki z Elizówki, po niespełna roku działalności może się już pochwalić wspaniałymi sukcesami na poziomie ogólnokrajowym. Zawodnik Jastrząb Elizówka, Tomasz Gromadzki na Mistrzostwach Polski OPEN we Wrocławiu w ubiegłym roku zdobył tytuł Wicemistrza Polski w konkurencji Double Trap 90. To nie jedyne osiągnięcie tego zawodnika. Podczas Finałów Pucharu Polski OPEN w Bydgoszczy zdobył srebrny medal w konkurencji Skeet Open i brązowy medal w konkurencji Trap Open. Wśród utytułowanych członków Jastrzębia jest również jeden z najlepszych strzelców długodystansowych w Polsce Michał Dudzik, zwycięzca ubiegłorocznego Finału Pucharu Polski Open w strzelaniach długodystansowych Long Range Shooting 2019 w konkurencji Semi-Auto Dwubój oraz wielokrotny zwycięzca Long Range Mykita, zawodów długodystansowych o zasięgu międzynarodowym. Warto wspomnieć jeszcze o dwóch zawodnikach, którzy na Mistrzostwach Polski OPEN we Wrocławiu zajęli wysokie miejsca: Robert Kabała – 4 miejsce w Double Trap 90 i Zbigniew Hrabia – 5 miejsce w Double Trap 90.

O dynamicznym rozwoju Gminnego Towarzystwa Strzeleckiego z Elizówki może świadczyć fakt, że obecnie liczba jego członków osiągnęła prawie 120 osób, co jednak nie szkodzi aby było ich więcej. GTS Jastrząb Elizówka zaprasza w swoje szeregi.

 

Grzegorz Brzozowski
Prezes GTS Jastrząb
« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90