Dziś jest: r.
Imieniny:
Jesteś na: AKTUALNOŚCI Rozporządzenie Ministra Zdrowia o...

Aktualności

Rozporządzenie Ministra Zdrowia o ogłoszeniu stanu epidemii

Rozporządzenie Ministra Zdrowia o ogłoszeniu stanu epidemii

23.03.2020

W piątek, 20 marca 2020 r. Minister Zdrowia Łukasz Szumowski, w związku zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 wydał rozporządzenie o wprowadzeniu na terenie całego kraju stanu epidemii. Stan obowiązuje od 20 marca do odwołania.

Rozporządzenie Ministra Zdrowia w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii, plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [344.85 KB]

Stan epidemii oznacza, że wprowadza się ograniczenia określonego sposobu przemieszczania się. Wstrzymuje się przemieszczanie pasażerów w transporcie kolejowym wykonywanym z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej. W momencie, kiedy wracamy do Polski musimy zgłosić na granicy, pod jakim adresem odbędziemy obowiązkową, 14-dniową kwarantannę.

W okresie, o którym mowa, nakazuje się udostępnienie, w celu zwalczania epidemii, nieruchomości, lokali i terenów, jeżeli są one przewidziane w planie, o którym mowa w art. 44 ust. 1 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Wojewoda, na podstawie informacji uzyskanej od właściwego wojewódzkiego inspektora sanitarnego, informuje właściciela o obowiązku udostępnienia nieruchomości, lokalu i terenu.

Minister zdrowia na terenie Polski, a wojewodowie na terenie swoich województw mogą wyznaczyć role personelu medycznego, ale także innych osób w zwalczaniu epidemii. - Można po prostu delegować kogoś do pracy na danym obszarze, który jest niezbędny, aby powstrzymać epidemię koronawirusa.

Stan epidemii umożliwia wprowadzenie "stref zero". Może to oznaczać w praktyce, że zostaną zamknięte miasta. Oznacza to również możliwość wprowadzenia czasowej reglamentacji niektórych rodzajów towarów. Możemy dostać nakaz poddania się badaniom lekarskim czy też stosowaniu innych środków profilaktycznych i zabiegów przez osoby chore i podejrzane o zachorowanie, w tym obowiązkową kwarantannę i zakaz opuszczania jej obszaru.

Jednocześnie rozporządzenie o stanie epidemii zwiększa karę za złamanie kwarantanny z 5 tys. zł do 30 tys. zł.

« Powrót
Urząd Gminy Niemce
ul. Lubelska 121, 21 - 025 Niemce
tel. 81 756 15 21, fax 81 756 17 90