Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

odznaczenie sztandaru szkoły
Opublikowane dn. 20-09-2022

Festyn na Pożegnanie Lata z Europejskimi Dniami Dziedzictwa w Krasieninie.

W sobotę, 10 września 2022 r. na placu targowym w Krasieninie Kolonii odbyła się niecodzienna impreza. Po dwuletniej przerwie spowodowanej obostrzeniami pandemii covid-19 dwa wydarzenia, organizowane cyklicznie jesienią w Krasieninie zostały połączone w jedno. Tego dnia mieszkańcy naszej gminy mieli okazję wspólnie uczestniczyć w Europejskich Dniach Dziedzictwa oraz w festynie na Pożegnanie Lata.

W drugi i trzeci weekend września od 30 lat w Polsce celebrowane jest wydarzenie kulturalne, które nosi nazwę EUROPEJSKIE DNI DZIEDZICTWA. Od 15 zaś lat dzięki nauczycielowi historii i geografii Pani Ewie Kołtunik, Szkoła Podstawowa w Krasieninie stanowi część tego wielkiego przedsięwzięcia. W sobotę, wspólnie ze Stowarzyszeniem Społeczna Inicjatywa Krasienina i okolic im. I. Kosmowskiej zostało stworzone wydarzenie pod hasłem "Złączeni słowem, symboliką, miejscem..." łączące różne aspekty dziedzictwa.

Obchody EDD swoją obecnością uświetnili liczni zaproszeni Goście, a wśród nich: władze Gminy Niemce Wójt Krzysztof Urbaś i Przewodniczący Rady Gminy Marek Podstawka, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Wiceprezes PSL Krzysztof Hetman, Poseł na Sejm RP Jan Łopata, Społeczny Doradca Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka Janusz Wawerski, Radni Powiatu Lubelskiego Iwona Pulińska i Paweł Pikula, Wójt Gminy Konopnica Mirosław Żydek oraz Zastępca Wójta Gminy Wólka Paweł Gospodarek.

Uroczystość rozpoczęła się od mszy św. w kościele parafialnym, sprawowanej w intencji wszystkich działających na rzecz lokalnej społeczności, zarówno zmarłych jak i żyjących. Następnie delegacje wraz z Pocztami Sztandarowymi udały się na teren dawnej Szkoły dla dziewcząt, gdzie pod pomnikiem Ireny Kosmowskiej złożyły kwiaty.

Szczególnym rysem dziedzictwa społeczności Krasienina i okolic jest osoba Ireny Kosmowskiej, która 110 lat temu z własnych środków ufundowała SZKOŁĘ DLA DZIEWCZĄT w podupadłym dworku w Krasieninie. Jej obecność tchnęła nowego ducha w życie mieszkańców, a jej oddziaływanie jest silne do dziś. Zarówno szkoła jak i stowarzyszenie kultywują dzieło rozpoczęte przez swą Patronkę. Z tego powodu centralnym elementem uroczystości było odznaczenie Sztandaru Szkoły Medalem za zasługi dla Ruchu Ludowego im. W. Witosa. Odznaczenia dokonali Europoseł Krzysztof Hetman oraz Poseł do Sejmu RP Jan Łopata.

W dalszej części wydarzenia uczniowie szkoły prezentowali projekty, które przygotowali na tę okoliczność.

Jednym z elementów święta w Krasieninie był Rajd Rowerowy Wójta Gminy Niemce. Uczestnicy wystartowali z placu przy Zespole Placówek Oświatowych w Ciecierzynie i przejeżdżając przez Dys, Pólko, Stoczek Kolonię i Majdan Krasieniński, po pokonaniu ponad 14 km dotarli na miejsce wyżej wspomnianej imprezy. Tutaj przystąpili do konkursu z wiedzy o Gminie Niemce oraz bezpieczeństwie w ruchu drogowym. Na scenie Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś w asyście Przewodniczącego Rady Gminy Niemce Marka Podstawki wręczyli zwycięzcom konkursu atrakcyjne nagrody, wśród których były dwa rowery.

Kontynuując dalej imprezę jako festyn na Pożegnanie Lata na scenie zaprezentował się zespół Wesoła Kompania z Krasienina oraz Maciejowa Kapela z Lublina. Świętowanie w Krasieninie zakończyła zabawa taneczna z zespołem SAVAN.

Autor: Gmina Niemce
Powrót