Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Zdjęcie grupowe przy Dębie Katyńskim
Opublikowane dn. 14-04-2022

Uroczysty Apel przy Dębie Katyńskim w Rudce Kozłowieckiej

Przypadająca w tym roku 82.rocznica zbrodni katyńskiej po raz kolejny przypomina o tragicznych losach polskich jeńców zamordowanych przez funkcjonariuszy NKWD w Katyniu, Charkowie, Miednoje i Bykowni. Wydarzenia z 1940 roku zapisane na kartach historii Polski krwią i męczeńską śmiercią, należą do najbardziej dramatycznych. Przez wiele lat były jednak okrywane kłamstwem i przemilczane przez europejskie mocarstwa.

Aby uczcić pamięć zabitych obywateli państwa polskiego, uczniowie Szkoły Podstawowej im. Twórców Ludowych Lubelszczyzny w Rudce Kozłowieckiej przystąpili do programu edukacyjnego „Katyń… ocalić od zapomnienia”.  Celem tego programu jest zachowanie i przekazywanie pamięci o znanych i nieznanych Obywatelach państwa polskiego poprzez sadzenie Dębów Pamięci.

Wczoraj, 13 kwietnia 2022 r. o godz. 12.00 przy zasadzonym wcześniej Dębie Pamięci odbył się apel. Dyrektor Szkoły, pani Barbara Jaszczuk rozpoczęła uroczystość, zaznaczając: „Jako społeczność szkolna mamy obowiązek przekazywania tej bolesnej prawdy zapisanej na kartach naszej historii. Dąb Pamięci, przy którym spotykamy się dzisiaj, poświęcony jest pamięci Andrzeja Wolicy, poety, prozaika i scenarzysty”.

Andrzej Wolica urodził się w 1908 roku. Należał do grupy literackiej Kwadryga. Debiutował jako poeta w roku 1926. Na początku wojny znalazł się w zajętym przez ZSRR Lwowie. Jesienią 1939 został aresztowany przez NKWD. Przypuszcza się, że zginął w 1940 roku w ZSRR w czasie wielkiej czystki. Tworzył lirykę agitacyjno-polityczną. Jest autorem powieści społecznej pt. "Ulica Ogrodowa" z 1938r. oraz tomu opowiadań "Rudy", przedstawiającego środowisko komunistów i panującą w nim atmosferę podejrzeń, prowokacji i walk frakcyjnych. Jest współautorem scenariusza do filmu Legion ulicy z 1932 roku w reżyserii Aleksandra Forda.

Na uroczystości obecny był również Zastępca Wójta Gminy Niemce, pan Henryk Smolarz, który podkreślił, że w naszej historii mamy wiele bolesnych rocznic. Musimy o nich pamiętać, wyciągać wnioski i współtworzyć bezpieczną przyszłość.

Autor: Gmina Niemce
Powrót