Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Zdjęcie przedstawia  uczniów Szkoły Podstawowej w Krasieninie
Opublikowane dn. 23-09-2020

XIII edycja Europejskich Dni Dziedzictwa - Krasienin 2020 w formie spotkania on-line

Tegoroczne ogólnopolskie obchody Dni Dziedzictwa odbywały się pod hasłem Moja droga. Takie ujęcie tematu pozwoliło na przygotowanie programu, w którym przedstawione zostały obrazki z życia narodu i państwa polskiego. Wydarzeniu nadany został tytuł: Losy Polaków w drodze do wolnej Ojczyzny.

Celem działań było rozszerzanie wiedzy o małej i dużej ojczyźnie, zrozumienie przez uczestników wydarzenia drogi, jaką musiał przebyć naród oraz państwo polskie, by odzyskać niepodległość. 

 

Dni Dziedzictwa odbyły się pod Honorowym Patronatem Teresy Misiuk - Kuratora Oświaty w Lublinie, Zdzisława Antonia - Starosty Lubelskiego oraz Krzysztofa Urbasia - Wójta Gminy Niemce. W imprezie wzięło udział ok 160 uczestników. Na internetowych łączach swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele władz Gminy Niemce, dyrektorzy i wicedyrektorzy ze szkół podstawowych naszej gminy, radni powiatowi i radni gminy Niemce, członkowie społeczności lokalnej zainteresowani tegoroczną tematyką EDD oraz uczniowie, nauczyciele i pracownicy obsługi ze szkoły w Krasieninie.

 

18 września zgromadzonej przy komputerach publiczności przedstawiono efekty kilkutygodniowej pracy uczniów oraz nauczycieli ze Szkoły Podstawowej w Krasieninie. Imprezę środowiskową rozpoczęto od przypomnienia idei EDD, którą jest zachowywanie w pamięci kolejnych pokoleń dokonań i osiągnięć przodków. Następnie przedstawione zostały scenki z życia narodu i państwa polskiego. Pierwsza scenka ukazała moment zaślubin Polski z morzem, który odbył się w Pucku 10 lutego 1920 roku (w bieżącym roku obchodziliśmy setną rocznicę zaślubin Polski z Bałtykiem). Scenkę przygotowali uczniowie z klasy 6a (Szymon Drozd, Wojciech Gruda, Kryspin Zgierski) oraz Izabela Sprawka uczennica kl. 8-mej.

 

Hasło przewodnie tegorocznych Dni Dziedzictwa zainspirowało także do ukazania życia i działalności kilku wybitnych polskich podróżników i odkrywców, którzy rozsławiali imię Polski w świecie w czasach zaborów, u progu II Rzeczypospolitej oraz po II wojnie światowej. Przygotowany  program zaprezentowany został publiczności w zupełnie inny sposób niż w ubiegłych latach. Konieczność zachowania bezpieczeństwa sanitarnego spowodowała, że wykorzystano technologie informatyczne do przygotowania filmów i prezentacji. Przed monitorami komputerów zgromadziła się społeczność szkolna, lokalna i zaproszeni goście. Najpierw zabrana została zgromadzona publiczność  na Wyspy Brytyjskie. Była to podróż w czasie i przestrzeni. W XIX-wiecznym Londynie byli świadkami wywiadu przeprowadzonego z Pawłem Edmundem Strzeleckim. Tę scenkę przygotowali uczniowie z kl. 4 (Zuzanna Jońska, Oliwier Prażmo, Patryk Suduł). Następnie  wehikułem czasu przeniesieni zostali na Daleki Wschód, by spotkać się z potomkami Bronisława Piłsudskiego (był starszym bratem Józefa Piłsudskiego). W rolę reportera weszła Wiktoria Muzyka z kl. 7a, a w rolę potomków Bronisława – Marta Wolińska z kl. 7b oraz Gabriel Piórowski z kl. 7a. Olimpia Suduł uczennica kl. 6a opowiedziała  o Henryku Arctowskim, który nie tylko badał obszary polarne, ale był także orędownikiem sprawy polskiej. Natomiast Natalia Wronka z kl. 6a odczytała list, który do uczniów naszej szkoły napisał Arkady Fiedler.

 

Uroczystość na żywo prowadziły uczennice z kl. 7a (Karolina Dobosz, Gabriela Zgierska, Wiktoria Zgierska), które interesują się historią małej i dużej ojczyzny. Sześć scenek z życia narodu i państwa polskiego przedstawione zostały w formie prezentacji (wcześniej sceny te zostały nagrane jako filmy). Wśród tych obrazów przybliżających przeszłość naszego kraju został umieszczony filmik, w którym Zuzanna Domin uczennica klasy 8-mej recytuje wiersz Marii Konopnickiej pt. Moja ojczyznaOto fragment tego wiersza: …Ojczyzna moja – to ten duch narodu

Co żyje cudem wśród głodu i chłodu

To ta nadzieja, co się w sercach kwieci,

Pracą u ojców, a piosnką u dzieci!

 

Podczas spotkania zostały odczytane wyniki konkursów, które towarzyszyły Dniom DziedzictwaPierwszy z nich to powiatowy konkurs multimedialny pt. Droga wybitnego PolakaDrugi konkurs to lokalny konkurs plastyczny pt. Pomnik dla wybitnego Polaka. Najlepsze prace konkursowe zostały umieszczone na stronie internetowej  szkoły. Koordynator EDD poinformował uczestników konkursów o tym, iż dyplomy i nagrody dla uczniów biorących udział w konkursach oraz dyplomy dla opiekunów prac konkursowych zostaną wkrótce dostarczone do ich szkół. W podobny sposób zostaną przekazane podziękowania dla instytucji, które przyznały  przedsięwzięciu honorowy patronat oraz dyplomy dla  sponsorów i darczyńców.

 

W bieżącym roku nagrody rzeczowe ufundował Pan Krzysztof Urbaś - Wójt Gminy Niemce, Pan Stanisław Sikora - właściciel firmy Kowalstwo Artystyczne, Pan Marian Golianek - członek Rady Powiatu, Państwo Elżbieta i Henryk Matyjaszczykowie - właściciele HEMA-HURTU, Państwo Bogumiła i Krzysztof Droździel - właściciele Delikatesów BaryłkaPaństwo Barbara i Zbigniew Marciniakowie - właściciele przedsiębiorstwa Wywóz NieczystościStowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Krasienina i okolic im. Ireny Kosmowskiej. 

 

Podczas organizacji XIII edycji EDD organizatorzy nawiązali współpracę z Muzeum Wsi Lubelskiej - Regionalnym Koordynatorem EDD, Parafią Rzymskokatolicką w Krasieninie, Stowarzyszeniem Społeczna Inicjatywa Krasienina i Okolic im. Ireny Kosmowskiej. Partnerem jest także Oddział Terenowy Narodowego Instytutu Dziedzictwa w Lublinie.

 

Organizatorzy dziękują członkom społeczności lokalnej za zainteresowanie  przedsięwzięciem oraz za tak liczne przybycie. Już dziś zapraszają na kolejną edycję Europejskich Dni Dziedzictwa, która odbędzie się we wrześniu 2021 roku.

Autor: Gmina Niemce
Powrót