Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Na zdjęciu Wójt Gminy Niemce odbiera chleb od Starostów Dożynek
Opublikowane dn. 26-08-2021

Relacja z Dożynek Gminy Niemce 2021

Lato powoli zbliża się ku końcowi, zboża z pól już w większości zwiezione, więc przyszedł czas na podziękowanie za plony i huczną zabawę. Korowodem wspaniałych i pieczołowicie wykonanych wieńców, 22 sierpnia 2021 r. rozpoczęły się Dożynki Gminy Niemce 2021. Gospodarzami tegorocznego święta plonów byli mieszkańcy Pólka.

Dożynkowy korowód wieńców poprowadzili Starostowie Dożynek – Pani Barbara Małecka, mieszkanka Stoczka-Kolonii, która wspólnie z mężem Mariuszem prowadzi gospodarstwo rolne o powierzchni 15 hektarów oraz Pan Dariusz Prażmo, mieszkaniec Pólka, prowadzący gospodarstwo rolne od 16 roku życia, najpierw z Rodzicami, a od 23 lat z żoną Beatą.

Starostowie, krocząc przed wieńcami, przynieśli gospodarzowi naszej gminy chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, przyjmując chleb, obiecał, że będzie go dzielił sprawiedliwie, tak aby dla nikogo nie zabrakło, a następnie poprosił ks. kan. Roberta Brzozowskiego, proboszcza tutejszej parafii oraz ks. Tomasza Dumańskiego o odprawienie mszy świętej dziękczynnej w podziękowaniu za zbiory. W trakcie liturgii ks. Brzozowski poświęcił 12 kolorowych wieńców wykonanych przez: KGW z Pólka, KGW z Woli Niemieckiej, KGW z Niemiec, KGW ze Stoczka, KGW „Nad Ciemięgą” z Dysa, KGW z Jakubowic Konińskich, Zespół Ludowy „Ciecierzyn”, KGW „Nasutowianki” z Nasutowa, KGW z Baszek, KGW z Zalesia, Zespół Ludowy „Dysowiacy” i KGW z Kawki. Wieńce z Pólka i Nasutowa otrzymały nominację do udziału w konkursie na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, który odbędzie się podczas Dożynek Powiatowych w Bełżycach.

W dalszej części uroczystości, okoliczne przemówienia wygłosili Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś i Radni Powiatu Lubelskiego Mateusz Winiarski i Zbigniew Bernat.

Po części oficjalnej przyszedł czas na występy artystyczne. Jako pierwsza wystąpiła Gminna Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza Dominika Pytki. Następnie na scenie zaprezentowały się dzieci i młodzież z Zespołu Placówek Oświatowych w Dysie.

Kolejnym ważnym punktem gminnego święta było szczególne wyróżnienie dwóch mieszkanek naszej społeczności. Wójt Krzysztof Urbaś w asyście Przewodniczącego Rady Gminy Niemce Marka Podstawki wręczył medale „Zasłużony Dla Gminy Niemce” paniom: Bronisławie Czerwonce i Danucie Kowalik.

W drugiej części  koncertowej na scenie wystąpiły zespoły ludowe „Ciecierzyn” i „Dysowiacy”, a po nich Chór Męski Bas Canto.

Podczas tegorocznych dożynek plac przy zabytkowej Alei Lipowej w Pólku zapełnił się barwnymi stoiskami sołectw, stowarzyszeń i Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Niemce, w których na uczestników czekały wspaniałe tradycyjne potrawy. Nie zabrakło również atrakcji dla najmłodszych z kolorowymi dmuchańcami i animacjami. Dzięki przygotowanym wspaniałym atrakcjom świętujący nie mogli się nudzić. Oprócz występów artystycznych odbyły się również emocjonujące konkursy dojenia krowy oraz kulinarny na „Danie z kapusty”.

Wspólne świętowanie mieszkańców Gminy Niemce zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołów Kapela spod Lublina, Vinyl Band i gwiazdy zza wschodniej granicy ZA-NO-ZA.

Dziękujemy serdecznie za obecność i wspaniałą atmosferę wszystkim naszym mieszkańcom i gościom, a na kolejne dożynki zapraszamy za rok.

Autor: Gmina Niemce
Powrót