Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Na zdjęciu przemarsz pocztów sztandarowych
Opublikowane dn. 17-09-2021

Uroczystości 100-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasutowie

W niedzielę, 5 września 2021 r. odbyły się uroczystości Jubileuszu 100-lecia działalności Ochotniczej Straży Pożarnej w Nasutowie.

Obchody rozpoczęły się mszą świętą dziękczynną, w której uczestniczyły poczty sztandarowe z gminnych jednostek OSP oraz kompania reprezentacyjna składająca się z przedstawicieli wszystkich jednostek OSP z terenu gminy pod przewodnictwem Dowódcy Uroczystości Pana Marka Porzaka – Prezesa OSP Nasutów oraz Prezesa ZOG ZOSP RP. Uroczystej liturgii przewodniczył ks. prof. Piotr Szczur, który w homilii przypomniał historię OSP w Nasutowie i  zwrócił uwagę na ogromne znaczenie służby strażaków ochotników:
...to już 100 lat przenikliwy głos syreny alarmowej rozrywa ciszę nocy i gwar dnia, bez względu na pogodę i porę roku. Przerywa sen, pracę i odpoczynek strażaków ochotników z Nasutowa i okolicy, spieszących z pomocą ludziom zagrożonym przez żywioł ognia, nawałnice burzowe i huragany oraz poszkodowanym w różnego rodzaju wypadkach, zwłaszcza samochodowych. Jest to niezwykle szlachetna służba...
...tyle dobrego stało się udziałem mieszkańców naszej miejscowości, dzięki ofiarnej, 100-letniej służbie naszych strażaków. Za to chcemy dziś szczególnie dziękować Bogu i Wam Drodzy Strażacy. Dziś wspominamy też i oddajemy hołd druhom, którzy służyli swą odwagą w jednostce, a już odeszli do Pana.

Podczas mszy został poświęcony proporzec Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, który jest symbolem przynależności do jednostki.

W kolejnej część uroczystości, po przemarszu pododdziałów na plac strażnicy w Nasutowie odbył się przegląd pododdziałów, odśpiewano hymn państwowy, a następnie przez prowadzącego Naczelnika jednostki – Wojciecha Woźniaka, powitani zostali uczestnicy uroczystości. Wśród obecnych byli między innymi Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP – Marian Starownik i Sekretarz Oddziału Powiatowego ZOSP RP – st. bryg. Mieczysław Dziura. Państwową Straż Pożarną reprezentował mł. bryg. Paweł Kasperek – Dowódca JRG 4 Lublin. Oczywiście nie zabrakło przedstawicieli samorządu gminnego w osobach Wójta Gminy Niemce jednocześnie Wiceprezesa Zarządu Oddziału Gminnego ZOSP RP – Druha Krzysztofa Urbasia, Z-cy Wójta – Pana Henryka Smolarza, Sekretarza Gminy Niemce – Pani Iwony Pulińskiej. Na uroczystości obecni byli również Radni Gminy Niemce na czele z Przewodniczącym Rady Gminy – Panem Markiem Podstawką.

Druhowie przedstawili rys historyczny swojej jednostki. Młodzieżowej Drużynie Pożarniczej został wręczony proporzec. Odbyło się odznaczenie jednostki „Złotym Znakiem Związku” za wieloletnią ofiarną działalność dla społeczeństwa oraz zasłużonych strażaków. Dyplomy okolicznościowe i odznaczenia za wysługę lat otrzymali Stefan Falkowicz i Jan Smarz za 65 lat służby oraz Edward Gospodarek za 60 lat służby.

Wyróżnić należy też odznaczenie Komendanta Gminnego Druha Dariusza Paradzińskiego – Złotym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa”.

W tym szczególnym dniu Wójt Krzysztof Urbaś przekazał jednostce kluczyki do nowo zakupionego wozu bojowego Mercedes Benz Atego, który został poświęcony przez ks. proboszcza Adama Buczyńskiego wraz z rzeźbą św. Floriana. Miejscowi Druhowie złożyli podziękowania na ręce władz gminy za zrozumienie potrzeb z jakimi boryka się jednostka i sfinansowanie zakupu nowszego samochodu. Podziękowania czekały również na lokalnych przedsiębiorców, wspierających OSP Nasutów wśród których są między innymi firmy: RYJEK, ARKONA, STAKO, PROXIM, POL-SKONE, DYSPOL oraz Nadleśnictwo Lubartów.

Oficjalną część uroczystości, której oprawę artystyczną zapewniła Gminna Orkiestra Dęta pod przewodnictwem Kapelmistrza Dominika Pytki zakończyło odprowadzenie sztandarów.

Dalsze świętowanie jubileuszu odbyło się na terenie Fundacji – Dom Nasutów gdzie o godz. 16.00 rozpoczął się piknik strażacki z udziałem mieszkańców Nasutowa i zaproszonych gości.

Odznaczeni podczas uroczystości

Medal „Za Zasługi Dla Pożarnictwa”:

 • Złoty – Dariusz Paradziński (OSP Majdan Krasieniński)
 • Srebrny: Mirosław Paradziński, Witold Królik, Wojciech Woźniak, Marek Porzak, Adam Porzak
 • Brązowy: Zofia Królik, Marta Woźniak, Przemysław Włodarczyk

Odznakę „Strażak Wzorowy” otrzymali:

 • Agnieszka Porzak,
 • Karolina Warda,
 • Wojciech Góźdź,
 • Adrian Ćwikła,
 • Robert Paradziński,
 • Jakub Ćwikła,
 • Grzegorz Domin,
 • Dominik Drozd

Odznaki „Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza”  otrzymali:

 • Złota - Piotr Porzak, Piotr Horbaczewski
 • Srebrna - Aleksandra Bujak, Bartosz Drozd, Jarosław Małyska, Szymon Stefaniak, Dawid Woźniak
 • Brązowa – Mateusz Brzyski, Tomasz Horbaczewski, Julia Kozłowska, Mateusz Muchajer, Hubert Stefaniak, Szymon Wawerski, Łucja Woźniak

Wojciech Woźniak
Wiceprezes – Naczelnik OSP Nasutów

 

Autor: Gmina Niemce
Powrót