Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Na zdjęciu uczennica przemawiająca na scenie
Opublikowane dn. 21-09-2021

Uroczystości z okazji otwarcia Szlaku Śladami Ks. Stefana Wyszyńskiego.

W minioną sobotę 18 września w Kozłówce, Dąbrówce i Nasutowie odbyły się uroczystości związane z otwarciem szlaku pieszego „Śladami Księdza Stefana Wyszyńskiego po Kozłowieckim Parku Krajobrazowym”. Trasa szlaku, o długości 23 kilometrów prowadzi z Kozłówki do Nasutowa, przez miejsca związane z Księdzem Stefanem Wyszyńskim. Szlak został oznaczony opisami historycznymi i przyrodniczymi, wzbogaconymi o cytaty z wypowiedzi Księdza Prymasa.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. w kozłowieckiej kaplicy pałacowej, odprawiona pod przewodnictwem Księdza Biskupa Mieczysława Cisło, który również poświęcił a następnie wspólnie z Panem Przemysławem Czarnkiem, Ministrem Edukacji i Nauki, oraz Panią Iwoną Czarcińską z Instytutu Prymasowskiego Stefana Kardynała Wyszyńskiego dokonał odsłonięcia pierwszej tablicy na szlaku, usytuowanej przy zespole pałacowym w Kozłówce.

W ramach oficjalnego otwarcia szlaku część uczestników przemierzyła różne etapy trasy pieszo lub w Rajdzie Rowerowym „Poznaj Polskę”. W tym ostatnim czynny udział wziął również minister Czarnek. Pierwszy etap rajdu rowerowego wystartował tuż po odsłonięciu tablicy przy zespole pałacowym, na trasie Kozłówka-Dąbrówka. W Dąbrówce odbyły się prelekcje poświęcone Błogosławionemu Kardynałowi Stefanowi Wyszyńskiemu.

Kolejny etap rajdu metę miał w Nasutowie gdzie na placu przy Szkole Podstawowej im. Kard. Stefana Wyszyńskiego odbywał się festyn rodzinny.

Na scenie w Nasutowie uczniowie klas IV – VIII przedstawili poruszający montaż słowno-muzyczny ukazujący życie i działalność Prymasa Tysiąclecia, a Dyrektor szkoły Pani Elżbieta Fim wraz z lokalną miłośniczką historii Panią Grażyną Gliwką, przedstawieniem w formie wywiadu przybliżyły zebranym gościom postać Kardynała Wyszyńskiego.

Po przyjeździe rowerzystów, Wójt Gminy Niemce powitał wszystkich zgromadzonych na festynie, a następnie wspólnie z Ministrem Edukacji i Nauki Przemysławem Czarnkiem przystąpili do rozdania nagród zwycięzcom Międzygminnego Konkursu Plastycznego pt. „Błogosławiony Kardynał Stefan Wyszyński w oczach dzieci”. Korzystając z okazji minister wręczył również drobne upominki występującej na scenie młodzieży oraz przekazał na ręce Pani Dyrektor z Nasutowa list gratulacyjny za wzorową działalność placówki.

Mimo niesprzyjającej aury atmosfera na festynie w Nasutowie była wyjątkowa. Zgromadzeni mieszkańcy naszej gminy oprócz wielu przygotowanych atrkcji mogli  wysłuchać koncertów scholi działającej przy Parafii pw. NMP Królowej Polski w Nasutowie, zespołu Colombo oraz Artystów Scen Lubelskich, którzy przygotowali specjalny repertuar ku czci błogosławionego Kardynała Wyszyńskiego.

Autor: Gmina Niemce
Powrót