Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Grafika ogólna ministerstwo zdrowia
Opublikowane dn. 21-01-2022

PODEJMOWANIE INICJATYW NA RZECZ PROFILAKTYKI CHORÓB ZAWODOWYCH I ZWIĄZANYCH Z PRACĄ, W TYM ZE SŁUŻBĄ ŻOŁNIERZY ZAWODOWYCH I FUNKCJONARIUSZY ORAZ WZMOCNIENIE ZDROWIA PRACUJĄCYCH, CELU OPERACYJNEGO NR 4: ZDROWIE ŚRODOWISKOWE I CHOROBY ZAKAŹNE.

Szanowni Państwo, Mamy przyjemność poinformować, że Instytut Medycyny Wsi im. Witolda Chodźki w Lublinie podpisał umowę z Ministrem Zdrowia na kontynuację realizacji zadania zdrowia publicznego w ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2025 w zakresie zadania nr 2 pn. Podejmowanie inicjatyw na rzecz profilaktyki chorób zawodowych i związanych z pracą, w tym ze służbą żołnierzy zawodowych i funkcjonariuszy oraz wzmocnienie zdrowia pracujących, Celu Operacyjnego nr 4: Zdrowie środowiskowe i choroby zakaźne.

Zadania Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021-2022 zaplanowane do realizacji przez Instytut Medycyny Wsi w Lublinie są skierowane do rolników, leśników, weterynarzy, pracowników służb mundurowych, jak również do wszystkich osób, które mogą być potencjalnie narażone na szkodliwe czynniki biologiczne obecne w środowisku pracy, miejsca zamieszkania czy rekreacji.

W ramach Narodowego Programu Zdrowia na lata 2021 -2025, uczestnicy programu będą mogli bezpłatnie wykonać następujące badania:

  1. badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą ELISA w klasie IgM i IgG;
  2. badania serologiczne w kierunku boreliozy metodą Western Biot w klasie IgM i IgG;
  3. badania serologiczne w kierunku toksoplazmozy metodą ELFA w klasie IgM i IgG oraz awidność IgG u osób dodatnich w klasie IgG;
  4. badania serologiczne w kierunku kleszczowego zapalenia mózgu (KZM) metodą ELISA w klasie IgM i IgG lub badania poziomu przeciwciał klasy IgG u osób zaszczepionych przeciw KZM.

ZADANIE REALIZOWANE ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO PROGRAMU ZDROWIA NA LATA 2021*2025,

FINANSOWANE PRZEZ MINISTRA ZDROWIA

W zakresie badań środowiskowych, uczestnicy będą mieli możliwość bezpłatnego wykonania badań kleszczy oraz gleby:

1.  badania kleszczy usuniętych ze skóry na obecność bakterii Borrelia burgdorferi (czynnika etiologicznego boreliozy) oraz Borrelia miyamotoi;

2.  badania próbek gleby (z pól uprawnych, ogrodów, tuneli, sadów) w kierunku wykrywania żywych jaj pasożytów jelitowych: Trichuris spp. Ascaris spp. i Toxocara oraz bakterii Salmonella, a także oznaczanie ogólnej liczby bakterii, w tym fekalnej grupy coli.

Więcej informacji na temat projektu znaleźć można na stronie: www.npz.imw.lublin.pl oraz pod numerem telefonu +48 81 71 84 555.

Bardzo serdecznie zapraszamy do udziału w Projekcie.

Z poważaniem

Dr hab. n. o zdr. Angelina Wójcik-Fatla, prof. IMW

Kierownik Zakładu Biologicznych Szkodliwości Zdrowotnych i Parazytologii Instytutu Medycyny Wsi im. W. Chodźki w Lublinie

ZADANIE REALIZOWANE ZE ŚRODKÓW NARODOWEGO PROGRAMU ZDROWIA NA LATA 2021-2022!

FINANSOWANE PRZEZ MINISTRA ZDROWIA

Autor: Gmina Niemce
Powrót