Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

grafika ogólna herb gminy i flaga Ukrainy
Opublikowane dn. 27-02-2022

Komunikat Wójta Gminy Niemce ws. pomocy dla Ukrainy

Szanowni Państwo, w obliczu tragedii jaka teraz ma miejsce u naszych sąsiadów, bezprawnie zaatakowanych przez rosyjskich najeźdźców, po piątkowej wideokonferencji z Wojewodą Lubelskim postanowiłem powołać w naszej gminie grupę roboczą, która zajmie się koordynacją działań pomocowych dla mieszkańców Ukrainy.

Serdecznie dziękuję mieszkańcom Gminy Niemce za spontaniczne przejawy solidarności i braterstwa z naszymi wschodnimi sąsiadami, którzy przystąpili do organizowania wszelkiego rodzaju zbiórek. Bardzo proszę organizatorów tych zbiórek o kontakt w poniedziałek z urzędem abyśmy mogli wspólnie zaplanować transport zebranych darów. Proszę również o przemyślane decyzje co do zbieranych produktów. Aby pomoc była skuteczna musi odpowiadać na rzeczywiste potrzeby. Kontaktowaliśmy się z naszymi przyjaciółmi z gminy Sokolniki. Z informacji, które otrzymaliśmy, cywilni mieszkańcy Ukrainy w pierwszej kolejności potrzebują takich rzeczy jak: agregaty prądotwórcze, krótkofalówki typu „Walkie Talkie” (problemy komunikacyjne sieci komórkowych), latarki czołowe, baterie, a nawet zwykłe świeczki. Bardzo ważną rzeczą dla nich jest również deklaracja naszych mieszkańców o możliwości przyjęcia pod swój dach rodzin z dziećmi, które w tej chwili uciekając od wojny zmierzają do granicy. Jeżeli ktoś z naszych mieszkańców ma możliwość zakwaterowania u siebie rodziny ze wschodu to bardzo proszę o kontakt z urzędem gminy. W tej chwili już mamy pierwsze zgłoszenia.

Z naszej strony realizujemy wytyczne przekazane przez Wojewodę Lubelskiego i pracujemy nad organizacją zbiorowych miejsc noclegowych dla uchodźców. Niestety w większości świetlic zlokalizowanych na terenie Gminy Niemce brakuje odpowiednich warunków sanitarnych, zwłaszcza pryszniców, które na co dzień nie są potrzebne w wiejskich świetlicach. Poszukujemy również pralek i suszarek do tych lokali. Jeżeli ktoś z naszych mieszkańców miałby możliwość przekazania takiego sprzętu to bardzo proszę o kontakt z urzędem gminy.

Odnosząc się jeszcze do rzeczy, o które proszą mieszkańcy Sokolnik, to zdaję sobie sprawę, że nie każdy ma możliwość oddania takich kosztownych urządzeń jak agregat prądotwórczy, dlatego planujemy również uruchomić specjalne konto, na które będzie można przekazywać dobrowolnie wpłaty, za które będziemy mogli zakupić droższy sprzęt.

Jeszcze raz dziękuję Państwu za chęć pomocy mieszkańcom Ukrainy w tym tragicznym czasie i proszę o kontakt abyśmy mogli skutecznie wesprzeć naszych sąsiadów i przyjaciół.

Krzysztof Urbaś
Wójt Gminy Niemce

Autor: Gmina Niemce
Powrót