Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

salwa grupy rekonstrukcyjnej
Opublikowane dn. 04-10-2022

Obchody rocznicy bitwy pod Nowym Stawem

Mszą św. w intencji poległych Ćwieków, w niedzielne popołudnie 25 września 2022 r. rozpoczęły się obchody rocznicy bitwy pod Nowym Stawem.

Podczas Powstania Styczniowego w 1863 roku oddział powstańczy zatrzymał się w Nowym Stawie nieopodal rzeki. Odpoczynek przerwano na widok zbliżających się oddziałów carskiej piechoty i Kozaków. Doszło do leśnej potyczki. Ostatecznie powstańcy wycofali się. W walce poległo 13 członków oddziału powstańczego, 11 było rannych.

Niedzielna msza polowa odbyła się na terenie przylegającym do mogiły powstańców. Po liturgii głos zabrali zaproszeni goście, wśród których nie zabrakło władz naszej gminy na czele z Wójtem Krzysztofem Urbasiem. Grupy rekonstrukcyjne oddały salwę honorową po czym złożono wieńce pod krzyżem.

Po części oficjalnej obchodów, kolumną prowadzoną przez Ćwieków ze Starościna wszyscy przemaszerowali na plac przy stawie gdzie został przygotowany obóz powstańczy. Uczestnicy tego wydarzenia mogli zapoznać się z bronią z tamtego okresu oraz realiami życia powstańców styczniowych. Dzięki wsparciu ze strony Gminy Niemce oraz zaangażowaniu mieszkańców Nowego Stawu przybyli na uroczystości mogli się posilić ciepłym posiłkiem.

Autor: Gmina Niemce
Powrót