Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

wystawa przedstawiająca historię holokaustu
Opublikowane dn. 02-02-2023

Holokaust – Pamiętamy!

27 stycznia przypadała rocznica wyzwolenia niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i ośrodka zagłady KL Auschwitz. Na pamiątkę tego wydarzenia od 2005 roku obchodzimy na całym świecie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych. Po raz pierwszy w te obchody włączyła się Szkoła Podstawowa im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach.

Głównymi odbiorcami wydarzenia, które odbyło się 30 stycznia 2023 r. byli uczniowie klas ósmych. W obchodach, między innymi udział wzięli także Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, Zastępca Wójta Henryk Smolarz i Przewodniczący Rady Gminy Niemce Marek Podstawka. Uczestnicy zapoznali się z prezentacją pana Mirosława Choiny – „Historia Żydów w Polsce oraz prezentacją pani prof. Sabiny Bober z Pracowni Studiów nad Holokaustem Żydów Polskich i Europejskich KUL – „Geneza przemysłowego ludobójstwa Żydów”.

W dalszej części zostały otwarte dwie wystawy: „Każda ofiara ma swoje imię” (Muzeum i Miejsce Pamięci w Bełżcu), omówiona przez kustosza wystawy panią Ewę Koper i wystawa prac plastycznych uczniów szkoły w Niemcach – pokłosie konkursu „Obraz inspirowany twórczością  Symche-Bonema Trachtera – polskiego malarza pochodzenia żydowskiego z Lublina”.

Autor: Gmina Niemce
Powrót