Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Siedząca grupa osób wysłuchująca prelekcji
Opublikowane dn. 14-02-2023

Pierwszy Gminny Kongres Przedsiębiorczości za nami

Gminny Kongres Przedsiębiorczości to jedno z ważniejszych wydarzeń na terenie naszej gmin, jak i całego powiatu skierowane dla tego sektora gospodarki.

10 lutego o godz. 10:00 w sali widowiskowej Gminnej Biblioteki Publicznej w Niemcach rozpoczęła się uroczysta inauguracja Gminnego Kongresu Przedsiębiorczości. W trakcie wydarzenia poruszaliśmy najważniejsze kwestie dotyczące gminnej gospodarki, funduszy unijnych oraz rozwiązań finansowych, z jakich mogą skorzystać nasi przedsiębiorcy. To kilka godzin niezwykle interesujących dyskusji, wystąpień doświadczonych prelegentów, ponad 150 uczestników oraz kilkuset słuchaczy oglądających Kongres za pomocą mediów społecznościowych. Spotkanie było przestrzenią do debat, wymiany doświadczeń oraz idei.

Gośćmi kongresu byli m.in.: Joanna Chełchowska z Polskiej Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Krzysztof Hetman Poseł do Parlamentu Europejskiego. Głównym elementem łączącym wszystkie wystąpienia była tematyka środków unijnych, pomoc w ich absorpcji, dostępne wsparcia dla pracodawców i pracowników oraz możliwości, jakie daje nowa perspektywa finansowa na lata 2021-2027 w ramach Funduszy Europejskich dla Lubelskiego.

Alokacja na program Fundusze Europejskie dla Lubelskiego 2021-2027 wynosić będzie ponad 2,4 mld euro, z czego ponad 1,7 mld euro to środki Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, a ponad 700 mln euro to środki Europejskiego Funduszu Społecznego Plus. Łącznie do województwa lubelskiego trafi o 170 mln. Środki te pozwolą na realizację projektów z obszarów wsparcia m.in. w zakresie energetyki, edukacji, transportu, infrastruktury i właśnie przedsiębiorczość oraz rynku pracy.

„Dziś żyjemy w sytuacji kryzysowej, w galopującej inflacji, kryzysie energetycznym, a to wszystko wpływa na możliwości i jakość funkcjonowania małych i średnich przedsiębiorstw. Duże firmy i koncerny są ważne, jednak tak naprawdę o kondycji gospodarki decydują małe i średnie przedsiębiorstwa. Duzi gracze na gospodarczym rynku są sobie w stanie poradzić z panującym kryzysem. Lokalni przedsiębiorcy bez pomocy z zewnątrz w dużym stopniu przegrają walkę z inflacja i będą zmuszeni zamknąć swoje przedsiębiorstwa.  Poprzez organizacje takich spotkań chcemy pomóc właścicielom firm z naszej gminy, aby ten trudny okres przeszli w możliwie jak najlepszej kondycji” – zastępca wójta gminy Niemce Henryk Smolarz.

Autor: Gmina Niemce
Powrót