Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

dwaj chłopcy ubrani w stroje wojskowe salutują
Opublikowane dn. 03-03-2023

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”

1 marca obchodziliśmy Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowiony 13 lat przez Sejm RP jako wyraz hołdu dla bohaterów antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia, którzy po II wojnie światowej przeciwstawili się narzuconej siłą władzy komunistycznej.

Data obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” nie jest przypadkowa – 1 marca 1951 roku w więzieniu na warszawskim Mokotowie po pokazowym procesie z polecenia władz komunistycznych strzałem w tył głowy zamordowano przywódców IV Zarządu Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość” – płk. Łukasza Cieplińskiego i jego towarzyszy walki. Tworzyli oni ostatnie kierownictwo ogólnopolskiej konspiracji kontynuującej od 1945 r. dzieło Armii Krajowej. Ich ciała komuniści zakopali w nieznanym miejscu. Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”  obchodzony jest w Polsce od 2011 roku.

W Zespole Placówek Oświatowych w Dysie odbył się montaż słowno-muzyczny „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci’ ".Uczniowie przygotowali specjalne widowisko, które było wspaniałą lekcją historii.

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” był także znakomitą okazją aby uroczyście otworzyć nową strzelnicę pneumatyczną zlokalizowaną na poddaszu budynku socjalnego przy ul. Złotej 6 w Dysie. Strzelnica umożliwia strzelanie z karabinków i pistoletów pneumatycznych pięciu osobom jednocześnie (na odległość minimum 10 m.) Obiekt jest wyposażony m.in. w kulochwyty (wychwytywacze śrutu) oraz tzw. tarczociągi (urządzenia do transportu tarcz strzelniczych), które umożliwiają zmianę odległości zatrzymywania tarcz oraz po pięć pistoletów i karabinków pneumatycznych.

W uroczystości udział wzięli m.in.: Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, Przewodniczący Rady Gminy Marek Podstawka oraz Zastępca Wójta Gminy Niemce Henryk Smolarz.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć. Na naszym funpage'u do obejrzenia krótki materiał filmowy z wydarzenia.

Autor: Gmina Niemce
Powrót