Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Zdjęcie grupowe
Opublikowane dn. 21-04-2023

Obchody Święta Chrztu Polski w Szkole Podstawowej w Jakubowicach Konińskich

Narodowe Święto Chrztu Polski od niedawna jest obecne w kalendarzu uroczystości państwowych, zostało wprowadzone uchwałą sejmu w 2019 roku. 14 kwietnia obchody tego święta miały miejsce w Szkole Podstawowej im. Joachima Lelewela w Jakubowicach Konińskich. Z tej okazji przybyło wielu znamienitych gości, m.in. Janusz Wawerski z Ministerstwa Edukacji i Nauki, przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego i Lubelskiego Kuratorium Oświaty, Władze gminy z Wójtem Krzysztofem Urbasiem, Dyrektorzy placówek oświatowych z terenu naszej gminy, Radni i Sołtysi.

Wielką atrakcją była wizyta członków Lubelskiego Bractwa Kurkowego, którzy wzbudzili ogromne zainteresowanie wspaniałymi szlacheckimi strojami i szczególnym oddaniem honorów pocztom sztandarowym poprzez uniesienie szabli. Członkowie Bractwa podzielili się z nami swoją wiedzą na temat znaczenia chrztu dla rozwoju państwowości polskiej, a także tradycji i roli bractw kurkowych w naszej historii. 

Wszyscy przybyli na uroczystość mieli okazję podziwiać wspaniałą inscenizację wykorzystującą techniki multimedialne przygotowaną przez uczniów klas I-III pod kierunkiem pani Beaty Brzyskiej – Marczak ze wsparciem technicznym pana Krzysztofa Kłosa. Uczniowie bardzo pięknie prezentowali się w historycznych strojach i wspaniale odegrali swoje role. Część artystyczną zakończył występ chóru szkolnego, który odśpiewał pieśń „Rok 966” z repertuaru Lecha Makowieckiego. 

Ze sceny padło wiele ważnych słów, odczytany został list Ministra Edukacji i Nauki Przemysława Czarnka, wszyscy przemawiający podkreślali doniosłość chrztu Polski  i wartości chrześcijańskich, które kształtowały świadomość narodową Polaków i do dziś stanowią niezwykle ważny element naszej tożsamości i kultury. 

Ten dzień z pewnością na długo pozostanie w pamięci wszystkich uczniów. 

Autor: Gmina Niemce
Powrót