Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Wieńce dożynkowe
Opublikowane dn. 25-08-2023

Plon niesiemy plon...

W starożytnej Grecji znane jako Talysie na cześć bogini Demeter. W antycznym Rzymie były to feriae messie, a w religii żydowskiej obchodzono je w dniu Pięćdziesiątnicy jak również w święto Namiotów. Dla nas to po prostu dożynki.

Przepiękna pogoda i niezwykły klimat. Tak w skrócie można określić to co wydarzyło się podczas tegorocznego święta plonów w Majdanie Krasienińskim. Na plac przy remizie OSP od samego wczesnego popołudnia przybywali goście z całej gminy i nie tylko.

Zaczęło się uroczyście korowodem przepięknie uwitych wieńców. Prowadzili go starostowie dożynek: Beata Domin oraz Mariusz Czerwonka, którzy przekazali gospodarzowi gminy upieczony bochen chleba, z przesłaniem, by dzielił go mądrze i sprawiedliwie. O oprawę muzyczną mszy dziękczynnej za tegoroczne plony zadbała Orkiestra Dęta Gminy Niemce.

Zgodnie ze staropolską tradycją  Wójt Krzysztof Urbaś, Przewodniczący Rady Gminy Niemce Marek Podstawka, Sekretarz Gminy Niemce Iwona Pulińska wspólnie ze starostami dożynek podzieli się chlebem z uczestnikami rolniczego święta.

Po zakończeniu obrzędów dożynkowych scena należała do artystów. Jako pierwsza wystąpiła Zuzanna Jońska uczennica Szkoły Podstawowej im. Ireny Kosmowskiej w Krasieninie. Następnie na scenie pojawiły się zespoły ludowe. Swoje aranżacje zaprezentowali Zespół Ludowy „Ciecierzyn”, który otrzymał wyróżnienie honorowe „Zasłużony dla Gminy Niemce” za całokształt twórczości i wkład w rozwój gminnej kultury oraz  Zespół Ludowy „Dysowiacy”. 

Najpiękniejszy wieniec

W tegorocznej edycji konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy, uczestnicy z niemal całej gminy przedstawili niezwykłe dzieła sztuki, w których tradycja łączyła się z nowoczesnością. Komisja konkursowa miała niełatwe zadanie wybierając spośród tylu znakomitych prac.

W kategorii "Wieniec tradycyjny" zwyciężył wieniec KGW Ciecierzyn Dolina kolejne miejsca zajął wieniec KGW Wola Krasienińska oraz KGW Wola Niemiecka. W kategorii na najpiękniejszy wieniec współczesny pierwsze miejsce zajęło KGW w Stoczku. Na drugim stopniu podmium znalazł się wieniec Sołectwa Dys i Zespół „Dysowiacy” a miejsce trzecie zajął wieniec sołectwa Majdan Krasieniński przygotowany przez KGW Majdan Krasieniński.

Najsmaczniejsza potrawa

Konkurs Kulinarny dla Kół Gospodyń Wiejskich „Smaki Lata” to smaczny akcent gminnego święta plonów. Tutaj bezkonkurencyjne okazało się KGW w Majdanie Krasienińskim i zielone pierogi z bobem.  Drugie miejsce zajęły gołąbki mięsne i ziemniaczane KGW w Niemcach na najniższym stopniu podium znalazło się KGW w Kawce i pasztet z cukinii.

Po ogłoszeniu wyników konkursu na scenie pojawili się kolejni artyści:  Chór Męski Bas Canto z Niemiec a także tancerze Studia Tańca RYTHM-X. Wspólne świętowanie zakończyła zabawa taneczna.

Autor: Pijarski Mateusz
Powrót