Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Pomnik z wieńcami
Opublikowane dn. 31-10-2023

Odsłonięcie pomnika ofiar Akcji Reinhardt

W czwartek, 26 października 2023 r. w ramach obchodów rocznicy tragicznych wydarzeń związanych z Akcją Reinhardt, w Lasach Kozłowieckich tuż przy drodze krajowej nr 19 odbyło się uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego egzekucje Żydów.

Pomnik nawiązuje do wydarzeń zapoczątkowanych 27 marca 1942 roku, kiedy w Lasach Kozłowieckich Niemcy w ramach Akcji Reinhardt rozstrzelali ok. 1500 obywateli polskich narodowości żydowskiej - w tym pacjentów i część personelu szpitali z lubelskiego getta.

W wydarzeniu wzięli udział między innymi Naczelny Rabin Polski Michael Schudrich, emerytowany biskup Mieczysław Cisło, władze regionu, przedstawiciele prezydenta i premiera, ministra edukacji i ministra spraw zagranicznych. Nie zabrakło także przedstawicieli władz lokalnych, wśród których w imieniu Wójta Gminy Niemce Krzysztofa Urbasia wieniec złożył Zastępca Wójta Henryk Smolarz.

Uroczysty charakter ceremonii podkreśliła obecność pocztów sztandarowych z okolicznych szkół. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Marty z Budnych Łosiowej w Niemcach odczytali kilka wstrząsających fragmentów wspomnień naocznych świadków tamtego ludobójstwa.

Mord dokonany przez Niemców w Lasach Kozłowieckich uchodzi za jedną z największych zbrodni - poza obozami zagłady - udokumentowaną na terenie dzisiejszej Lubelszczyzny.

Autor: Gmina Niemce
Powrót