Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Wójt z dyrektorka przed budynkiem filii biblioteki w Ciecierzynie
Opublikowane dn. 11-04-2024

Ponad pół miliona na modernizację budynku filii bibliotecznej w Ciecierzynie.

Informujemy, że Gminna Biblioteka Publiczna w Niemcach w ramach programu „Infrastruktura bibliotek 2021-2025” podpisała umowę na dofinansowanie w kwocie 585 tys. zł „Modernizacji budynku filii bibliotecznej w Ciecierzynie”.

W ubiegły piątek Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś odwiedził filię biblioteczną w Ciecierzynie w celu ustalenia z Dyrektorką GBP w Niemcach Renatą Antoszek priorytetów przy remoncie budynku.

W ramach zadania Modernizacja filii bibliotecznej w Ciecierzynie planowana jest

  • wymiana dachu,
  • naprawa elewacji budynku,
  • adaptacja nieużytkowanych dotychczas pomieszczeń na potrzeby multimedialnej sali wystawienniczej,
  • dostosowanie obiektu do potrzeb osób z niepełnosprawnościami,
  • zamontowanie fotowoltaiki i pompy ciepła,
  • modernizacja i przebudowa otoczenia biblioteki na potrzeby plenerowej czytelni (ogródek – czytelnia pod chmurką),
  • wykonanie ogrodzenia oraz zakup niezbędnego wyposażenia (min. wymiana regałów bibliotecznych,
  • zakup wyposażenia do strefy dla dzieci i seniorów,
  • zakup standów ekspozycyjnych do prezentacji plenerowych wystaw czasowych (ścianki wystawowe w plenerze, ścianki ekspozycyjne w plenerze).

Jedną z innowacji, która ma wyróżniać filię biblioteki w Ciecierzynie będzie ogród deszczowy, który ma być nie tylko elementem ekologicznym, ale także edukacyjnym i rekreacyjnym. Ma być miejscem, gdzie można się uczyć o roli wody w przyrodzie, o rodzimych gatunkach roślin i zwierząt i sposobach oszczędzania i gospodarowania wodą. Ma być także miejscem, gdzie można będzie odpocząć, podziwiać piękno natury i cieszyć się jej dźwiękami.

Filia biblioteki w Ciecierzynie ma być więc nie tylko miejscem do czytania książek, ale także miejscem do życia. Ma być trzecim miejscem dla lokalnej społeczności, która będzie mogła skorzystać z bogatej oferty edukacyjnej i kulturalnej oraz z nowatorskiego ogrodu deszczowego. Kolejnym elementem, który ma podnieść atrakcyjność filii biblioteki w Ciecierzynie będzie zakup bieżni do VR. Bieżnia umożliwi grę w różne gatunki gier. Będzie także doskonałym narzędziem do treningu fizycznego i poprawy kondycji. Dostępna będzie dla użytkowników biblioteki, którzy skorzystają z niej za pomocą specjalnych okularów i słuchawek VR. Filia biblioteki w Ciecierzynie ma być przykładem tego, jak można łączyć tradycję z nowoczesnością, ekologię z estetyką i funkcjonalność z przyjaznością.

Autor: Grzegorz Brzozowski
Powrót