Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
NIEODPŁATNA POMOC PRAWNA
prawnik
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

Na zdjęciu znak informujący o przystanku drogowym
Opublikowane dn. 09-04-2021

Informacja nt komunikacji zbiorowej w Gminie Niemce

Szanowni Państwo, informujemy, że w związku z dynamicznie rozwijającą się sytuacją epidemiczną COVID-19, jak również działaniami podejmowanymi przez Zarząd Transportu Miejskiego w Lublinie Gmina Niemce została zmuszona do podjęcia szeregu działań, szeroko konsultowanych z przedstawicielami sołectw, mających na celu zapewnienie naszym mieszkańcom funkcjonalną komunikację zbiorową.

Od 1 kwietnia br. na trasie Lublin, Elizówka, Ciecierzyn, Dys, Pólko z przystankiem końcowym w Nasutowie Gmina Niemce uruchomiła nową trasę komunikacji zbiorowej, obsługiwaną przez firmę Przewozy Daszczyk. Jest to działanie wyprzedzające, w kontekście zachłannej polityki ZTM Lublin wymierzonej w naszą gminą. Nieustannie podlegamy szantażowi, przykładem tego niech będzie 39% wzrost „partycypacji w kosztach” utrzymania linii od 1 stycznia br. Wzrost cen nie ograniczy się wyłącznie do kasy samorządu lecz także dotknie bezpośrednio mieszkańców Gminy Niemce. W przesłanym do urzędu piśmie, ZTM planuje uzależnić cenę biletu od ilości przejechanych przystanków, co w praktyce podniesie koszt dojazdu linią MPK do niektórych miejscowości nawet do 8 zł.

Jednocześnie informujemy, że dzisiaj tj. 9.04.2021 r. wpłynęło kolejne pismo z ZTM jednostronnie zmuszające nas do zaakceptowania następnej podwyżki o 38%. Nota bene pismo z 6 .04.2021 r. informujące o podwyżce od dnia 1.04.2021 r.

W naszej ocenie całkowicie nieuczciwe jest organizowanie przez ZTM przetargów i dopuszczanie do obsługi linii miejskich prywatnych przewoźników, świadczących usługi niekiedy o 60% taniej niż MPK, a jednocześnie unikanie przeprowadzenia takiego przetargu na linie w naszej gminie, skazując nas na usługi spółki miejskiej (MPK), dyktującej bardzo wysokie, nieakceptowalne i nieuzasadnione żadnym rachunkiem ekonomicznym ceny za wozokilometr. Przykładowo w ostatnich latach koszty ponoszone na rzecz MPK z naszego budżetu wynosiły ponad 1 mln zł, a w bieżącym roku (przy ograniczonych liczbach kursów ze względu na pandemię), biorąc pod uwagę obecną politykę ZTM może to być nawet ponad 2,1 mln zł.

W obecnej sytuacji najbardziej rozsądnym jest uruchomienie konkurencyjnego przewoźnika, spełniającego oczekiwania naszych mieszkańców. Należy dodać, że linie obsługiwane przez busy umożliwiają nam otrzymanie dotacji z Funduszu Rozwoju Przewozów Autobusowych.

Mamy nadzieję, że obecność konkurencyjnego przewoźnika i wzrost liczby połączeń komunikacyjnych w Gminie Niemce spotka się z akceptacją mieszkańców.

Aktualne informacje o kursach wyżej wymienionych przewoźników znajdują się na naszej stronie:

https://www.niemce.pl/gmina/rozklady-jazdy.html

Ikona pdfPismo Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie dot. opłaty za wozokilometr z dnia 6.04.2021 r., plik: Rozszerzenie: pdf, Rozmiar: [21.01 KB]

Autor: Gmina Niemce
Powrót