Solidarni
z Ukrainą
Flaga ukrainy
Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

AKTUALNOŚCI

delegacja z wieńcem dożynkowym oraz władze gminy
Opublikowane dn. 30-08-2022

Dożynki Gminy Niemce 2022 – relacja

W niedzielę, 21 sierpnia 2022 r. po 55 latach, drugi raz gospodarzami święta plonów Gminy Niemce zostali mieszkańcy Zalesia. Poprzednie Dożynki Gminy Niemce w tej miejscowości odbyły aż się 1967 roku, o czym się dowiedzieliśmy z kroniki Koła Gospodyń Wiejskich z Zalesia.

Uroczystości tradycyjnie rozpoczął korowód wieńców dożynkowych, na którego czele stanęli starostowie Barbara Małek i Tadeusz Dziedzic. Krocząc przed korowodem, przynieśli gospodarzowi naszej gminy chleb upieczony z ziarna tegorocznych zbiorów. Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś, przyjmując chleb obiecał, że będzie go dzielił sprawiedliwie, tak aby dla nikogo nie zabrakło, a następnie poprosił ks. dr Mirosława Skałbana, proboszcza tutejszej parafii o odprawienie mszy świętej dziękczynnej w podziękowaniu za zbiory. W trakcie liturgii ks. Skałban poświęcił 15 kolorowych wieńców wykonanych przez Koła Gospodyń Wiejskich w Zalesiu, Krasieninie, Dysie, Pólku, Niemcach, Woli Niemieckiej, Kawce, Jakubowicach Konińskich, Baszkach, Nasutowie, Rudce Kozłowieckiej, Stoczku oraz Zespół Ludowy "Dysowiacy", Zespół Ludowy "Ciecierzyn" i Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Krasienina i Okolic im. Ireny Kosmowskiej.

Po mszy przyszedł czas na wystąpienia okolicznościowe. Podczas przemówienia Wójt Krzysztof Urbaś przede wszystkim podziękował rolnikom za trud włożony w zaspokojenie jednej z najważniejszych potrzeb życiowych naszych obywateli jaką jest żywność.

Tuż po części oficjalnej, na placu przy ścianie Lasów Kozłowieckich w Zalesiu Wójt dał sygnał do startu biegaczom, którzy przybyli na Dożynki, aby wziąć udział w IV Biegu „Leśna Dziesiątka Gminy Niemce”. Relację z tej znajdą Państwo pod linkiem:

https://www.niemce.pl/strona-glowna/aktualnosci/n,260170,iv-bieg-lesna-dziesiatka-gminy-niemce.html

W drugiej części gminnego święta plonów przyszedł czas na występy artystyczne. Na scenie zaprezentowały się: Gminna Orkiestra Dęta, dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej w Niemcach, Zespół Ludowy „Ciecierzyn”,  Chór Męski Bas Canto oraz Zespół Ludowy „Dysowiacy”. W przerwie pomiędzy występami Wójt Gminy Niemce Krzysztof Urbaś w towarzystwie Przewodniczącego Rady Gminy Niemce Marka Podstawki wręczyli puchary, nagrody i wyróżnienia biegaczom z „Leśnej Dziesiątki Gminy Niemce” oraz uczestnikom konkursów dożynkowych na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” i „Danie z Kaszy”.

Zwycięzcy IV Biegu „Leśna Dziesiątka Gminy Niemce”:

Kategoria kobiety OPEN

I miejsce Ewa Surdacka – Kraśnik
II miejsce Natalia Duda – Niemce
III miejsce Agata Wójcik – Podgłębokie

Kategoria mężczyźni OPEN

I miejsce Mateusz Wilkos – Niemce
II miejsce Michał Tyburek – Lublin
III miejsce Kamil Woźniak – Firlej

Statuetkę najszybszej mieszkanki Gminy Niemce otrzymała Natalia Duda, a najszybszym mieszkańcem naszej gminy został Wojciech Deleżuch (ze względu na zapis regulaminowy o niedublowaniu głównych nagród).

W konkursie na „Najpiękniejszy Wieniec Dożynkowy” wieńce KGW w Baszkach i KGW "Nasutowianki" dostały nominację do reprezentowania Gminy Niemce w Powiatowym Konkursie Wieńców Dożynkowych na Dożynkach Powiatu Lubelskiego, które odbędą się 11 września 2022 roku na lotnisku Aeroklubu Lubelskiego w Radawcu.

Laureaci konkursu kulinarnego „Danie z kaszy”

I miejsce - KGW w Zalesiu,
II miejsce - Stowarzyszenie Społeczna Inicjatywa Krasienina i Okolic im. Ireny Kosmowskiej,
III miejsce - KGW w Stoczku.

Przed wieczornymi występami na placu został rozegrany jeszcze Dożynkowy Turniej Sprawnościowy. Konkurencja polegała na przeniesieniu szklanki z wodą na dystansie 12 metrów w założonych alkogoglach. Zwyciężyli Ci z uczestników, którzy zrobili to w najkrótszym czasie.

I miejsce - Emil Misiak
II miejsce - Nazar Petreszyn
III miejsce - Kamil Chilimoniuk

Oczywiście świętowanie w naszej gminie nie mogłoby się odbyć bez dodatkowych atrakcji czyli stoisk Kół Gospodyń Wiejskich z różnymi smakołykami, animacji i dmuchańców dla dzieci.

Wspólne świętowanie mieszkańców Gminy Niemce zakończyła zabawa taneczna przy dźwiękach muzyki zespołów Kapela spod Lublina i NAVIS. Uczestnicy bawili się do późnej nocy. Na kolejne dożynki zapraszamy za rok.

Autor: Gmina Niemce
Powrót