Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
FOTO
GALERIA
aparat
MAPA
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

OSP Jakubowice Konińskie

Jednostkę Ochotniczej Straży Pożarnej w Jakubowicach Konińskich Kolonii założono w roku 1962. Inicjatorami byli Edward Szewczyk oraz Józef Polaczek. W składzie komitetu założycielskiego byli również Józef Bat, Jan Bat, Jan Gromaszek, Edward Dybała, Stefan Berej, Władysław Czesław Królik.
 
Aby rozpocząć budowę remizy, na wolnym powietrzu organizowano zabawy taneczne, dzięki czemu można było zgromadzić środki na rozpoczęcie budowy.
 
W roku 1964 w szeregi jednostki wstąpił Tomasz Mogielnicki i został wybrany gospodarzem ze względu na bliskie zamieszkiwanie od planowanej remizy. W tym też roku przekazano jednostce pierwszy sprzęt z Komendy Powiatowej w Lublinie gdzie komendantem był ppor. Ryszard Czerwonka. Była to motopompa marki Leopolia typy M 8/8 z roku 1958, węże oraz ubrania ochronne. Miejscem składowania w/w sprzętu był dom Edwarda Szewczyka (obecny Dwór Anna) ze względu na bliskość budowanej remizy.
 
Po kliku latach gromadzenia środków pieniężnych skład wyżej wymienionego komitetu podjął decyzję o budowie remizy wraz ze świetlicą. Działka, na której została rozpoczęta budowa była własnością wspólnoty Kolonii Jakubowice. Budynek był budowany w czynie społecznym przez okolicznych mieszkańców, nie zawsze będącymi strażakami. Prace zakończono w 1968 roku i w czerwcu tego roku uroczyście otwarto i przekazano do użytkowania remizę. Cała inwestycja wykonana została wykonana ze środków własnych, jedynie pokrycie dachowe (eternit) został przekazany przez Powiatowa Radę Narodową w Lublinie.
 
Pierwszy samochód marki Lublin (Gaz 51) został zakupiony w 1969 roku dzięki środkom zgromadzonym podczas organizacji zabaw tanecznych w nowo oddanym budynku. Samochód zakupiono z majątku rolnego w Snopkowie. Karosaż tego auta (montaż zbiornika oraz mocowań na motopompę) był możliwy dzięki Komendzie Powiatowej w Lublinie.
 
W roku 1972 wspomniane auto zostało wymienione na Stara 29. Z kolei po roku Stara 29 wymieniono na Stara 200. Było to możliwe dzięki Tomaszowi Mogielnickiemu, który pracował w zawodowej straży pożarnej. W 1986 w jednostce pojawił się obecny samochód Star 244 a to wszystko dzięki dobrej współpracy z Komendantem Rejonowym Jerzym Samborskim.
 
Przez wiele lat członek władz naszej jednostki Tomasz Mogielnicki był też członkiem struktur wojewódzkich, powiatowych, a w latach 1998-2011 był Komendantem Gminnym.
 
Obecnie jednostka przeżywa lekki marazm ze względu na restrykcyjne przepisy, które nie zawsze jest się w stanie wypełnić.   
Powrót