Gminne
inwestycje
Monety
OCHRONA ŚRODOWISKA
drzwo i planeta
KANAŁ VIDEO
YOU TUBE
Film kamera klaps
APLIKACJE MOBILNE GMINY NIEMCE
Miasto z lotu ptaka z herbem
MAPY
GMINY
mapa
KONTAKT
telefon w dłoni
STRONA ARCHIWALNA
laptop ręce

OSP Majdan Krasieniński

Ochotnicza Straż Pożarna w Majdanie Krasienińskim powstała w 1960 roku z inicjatywy pięciu mieszkańców wsi: Józefa Ziębowicza, Bolesława Czerwonki, Jana Kozła, Kazimierza Zgierskiego oraz Lecha Czerwonki. Początki działalności nie były łatwe, sprzęt w skład którego wchodziła pompa ręczna, węże oraz umundurowanie mieścił się na terenie gospodarstwa Eugeniusza Majewskiego. Dzięki staraniom zarządu w 1964 roku rozpoczęto prace nad budową remizy, które dzięki pracy druhów zostały ukończone 1967 roku. 4 listopada podczas uroczystości przekazania budynku, zasoby OSP powiększyły się o motopompę Leopoldie, węże oraz hełmy.
 
Początkowo transport sprzętu oraz strażaków odbywał się na miejsce zdarzenia konnym zaprzęgiem lub innym prywatnym środkiem lokomocji. Taka sytuacja miała miejsce aż do początku lat 80-tych kiedy to legendarny już średni samochód ratowniczo-gaśniczy Star 25 popularnie nazywany „Babcią” został przekazany jednostce. Pojazd przeznaczony był do przewozu sześcioosobowej sekcji gaśniczej. Star 25 brała udział w akcjach jedynie przez kilka lat, po czym została zdjęta ze służby. W roku 2000 dzięki staraniom prezesa Jana Kozła i naczelnika Henryka Majewskiego pozyskano lekki samochód pożarniczy Żuk. Samochód ten mieścił jedynie kilku członków załogi, motopompę M8/8-PO5, podstawowe wyposażenie oraz komplet węży. Był używany jako samodzielna jednostka do zwalczania mniejszych zagrożeń pożarniczych lub do współdziałania z innymi jednostkami. W kolejnych latach OSP przechodziło gwałtowne przeobrażenie, dzięki napływowi nowych członków.
 
Odrodzenie widoczne było na wielu płaszczyznach działań, także tych poza pożarniczych. Jednostka brała udział w organizacji i zabezpieczeniu niemalże każdej imprezy na terenie naszej gminy. W 2007 roku jako pierwsza straż w gminie otworzyliśmy własną stronę internetową. Włączyliśmy się w corocznych zawodach sportowo-pożarniczych w walkę o czołowe miejsca co zaowocowało dobrymi wynikami, a w roku 2009 reprezentowała gminę Niemce na zawodach powiatowych. Zaangażowanie druhów w działalność ratowniczo-gaśniczą oraz społeczną na terenie gminy zostało zauważone, w wyniku czego w 5 stycznia 2012 roku z JRG w Bełżycach dotarł ciężki samochód pożarniczy Jelcz 004. Samochód GCBA-6/32 zwany również „Jelonkiem”. Pozyskanie Jelcza 004 pozwoliło na zwiększenie potencjału jednostki podczas akcji ratowniczo-gaśniczych oraz przyczyniło się do dalszego rozwoju. Nasza remiza jest miejscem spotkań otwartym dla wszystkich: organizacji z terenu gminy Niemce, a także ludzi młodych, którzy mają możliwość aktywnego spędzenia wolnego czasu.
 
13 maja 2012 roku odbyły się obchody 50-lecia istnienia jednostki w Majdanie Krasienińskim połączone z uroczystym otwarcie wyremontowanej drogi powiatowej Majdan Krasieniński - Wygoda. Został uroczyście przekazany sztandar, który uhonorowano Srebrnym Medalem Za Zasługi Dla Pożarnictwa. Tego samego roku została utworzona żeńska drużyna pożarnicza, która w swoim debiutanckim starcie w zawodach uzyskała znakomite 2 miejsce. W 2013 obie drużyny z naszej jednostki wygrały rywalizację w swoich grupach i reprezentowały gminę Niemce na szczeblu powiatowym. Bardzo ważna jest dla nas historia, dlatego ciągle zbieramy „fragmenty przeszłości” i pracujemy nad kroniką, która powoli nowym pokoleniom przedstawić zarys pracy i dokonań byłych członków. Mamy świadomość, że działalność jednostki jest spuścizną wielu pokoleń mieszkańców naszej wsi, niemalże każdy jest z nią w jakiś sposób związany, dlatego też staramy się godnie ją reprezentować. Pół wieku istnienia OSP napiętnowane było wzlotami i upadkami, mimo to trwała na chwałę Bogu, ludziom na ratunek.
 
Obecnie jednostka liczy 40 członków w tym 10 druhen. Nasi młodzi druhowie są motorem napędowym OSP i pozwalają ze spokojem spoglądać w przyszłość. Sukcesywnie staramy się o zwiększenie sprawności bojowej w akcjach ratujących życia i mienia, poprzez pozyskiwanie sprzętu oraz poszerzanie wiedzy.

ZAPRASZAMY do odwiedzenia naszej strony internetowej  http://ospmajdankrasieninski.cba.pl/ i bliższego zapoznania się z działalnością jednostki.